În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
- pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
- nevăzătorii;
- pensionarii de invaliditate gradul III, precum și copiii beneficiari ai unei pensii de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;
- copiii beneficiari ai unei pensii de urmaș, prevăzuți la art. 48 lit. a) si b) din Legea nr. 223 din 24 iulie 2015.
În acest context, noțiunea generică de pensie de serviciu utilizată în art. 76 din lege cuprinde și pensia anticipată și anticipată parțial, sens în care rezultă că beneficiarii acestor tipuri de pensie o pot cumula cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii.